Written by  2018-01-06

Integracja strukturalna - poczuj się wygodnie w swojej skórze

(0 votes)

„Jeżeli jesteś w stanie wyobrazić sobie uczucie bycia w ciele płynnym, lekkim, zbalansowanym, wolnym od bólu, sztywności i chronicznego napięcia, w zgodzie z samym sobą i ziemskim polem grawitacyjnym, wtedy zrozumiesz cele Integracji Strukturalnej.”

Dr Ida Rolf

Integracja strukturalna to terapia manualna z wykorzystaniem aktywności pacjenta, która mnie samego zachwyciła i pokazała ogrom drzemiącej w niej mocy. Przekonała mnie od pierwszego dnia wgłębiania się w jej tajniki jako pacjent i przede wszystkim jako fizjoterapeuta. Do tej pory brakowało mi holistycznego i pełniejszego spojrzenia na ludzkie ciało. To najpotężniejsze kompleksowe narzędzie które znam i z ogromną pasją każdego roku uczę się jego tajemnic. Jeden z moich nauczycieli powiedział, że życia mi nie wystarczy żeby poznać wszystkie tajniki. W dobie galopujących postępów dotyczących wiedzy o ciele człowieka wiele jeszcze może się wydarzyć. ATSI jest na szczęście otwarte na nowe odkrycia i ewoluuje wraz z postępem. Każdy może dodać swoje ziarenko do wciąż rozwijającego się nurtu.

Twórcą Integracji Strukturalnej jest amerykańska doktor biochemii Ida Rolf. Otaczała się ludźmi z różnych dziedzin medycznych i rozwijała swoją koncepcję od lat trzydziestych XX wieku. Ma wielu spadkobierców a jednym z nich jest Tom Myers, twórca szkoły Anatomy Trains Structural Integration. Jego podręcznik nowoczesnej anatomii „Taśmy anatomiczne” jest jedną z biblii dzisiejszego świata terapii manualnych i wiedzy o człowieku. Koncepcja połączenia mięśni i powięzi w ciągi anatomiczne ma swoje zastosowanie w medycynie, fizjoterapii, masażu, sporcie oraz innych aktywnościach ruchowych. Tom Myers stworzył pełniejszą mapę ludzkiego ciała pomagającą w analizowaniu i leczeniu aparatu ruchu. W tej filozofii udoskonalił na swój sposób oryginalną receptę Idy Rolf i stworzył serię terapeutyczną opartą na odkrytych połączeniach mięśniowo-powięziowych.

Terapia składa się z 12 spotkań po 90 minut każde. Cała seria to logiczny ciąg, indywidualnie dopasowany i „skrojony” na potrzeby zauważanych wzorców posturalnych, nawyków, przyzwyczajeń i potrzeb danej osoby. To odkrywcza podróż, wyzbycie się ciężaru i bólu, poprawa samopoczucia i odnajdywanie spokoju. Otwiera nie tylko ciało, ale i umysł oraz sferę emocjonalną. Poznajemy mapy swojego ciała i często przy okazji także mapy swoich odczuć, myśli oraz zachowania. Tak jak myśli wpływają na ciało, tak i ciało wpływa na myśli. Chcesz spróbować? Usiądź wygodnie, wyprostuj nogi i spleć dłonie na karku. A teraz zadanie – spróbuj się w tej pozycji zestresować… Zamiast tego pojawił się pewnie uśmiech na twojej twarzy. Usiądź teraz w skuleniu z opuszczoną głową, charakterystycznie dla osób z obniżonym nastrojem. Każde długo przyjmowane i nawykowe błędne przyzwyczajenia będą w dłuższym okresie skutkować przebudową naszych „powięziowych ubrań” blokujących naszą energię. A jeżeli będzie to trwało latami? Również kontuzje, operacje, przeciążenia zostawiają ślad w naszym ciele, które musi się jakoś dostosować. Powstaje błędne koło, gdzie ciało uwięzione jest w niekorzystnych wzorcach. Finalnie trudno nam skojarzyć przeciążenia i urazy sprzed kilku miesięcy z dzisiejszymi objawami. Tym bardziej, że do bólu może dojść w innym miejscu, często w najsłabszym ogniwie całego łańcucha.

ATSI to świetne narzędzie, żeby znaleźć te elementy, które powodują niekorzystne zmiany, źródło problemów i bolesności. Bezpośrednio urazy, nawyki, przeciążenia nie są dla nas dobrymi kompasami. Zatracamy swoje zdolności do ergonomii i płynności ruchu myśląc, że tak już musi być. Integracja strukturalna jest w stanie dać nam nowy wybór. To niczym szkoła dla detektywów, gdzie terapeuta analizuje drogę przyczynowo - skutkową i w efekcie rozwiązuje problem „łapiąc” przestępcę, tak aby ofiara (miejsce bolesne) mogło czuć się wyzwolone. W serii spotkań dzieje się to jednak przy okazji, w skutek interwencji obejmującej całe ciało i wyzwalającej wszystkie negatywne wzorce posturalne. Ten proces przeprowadza pacjenta przez nazywane przeze mnie z języka informatycznego „aktualizowanie systemu”, tak aby czuć się wygodnie w swojej skórze. Ciało dokonuje najlepszego wyboru spośród sobie dostępnych i na nowo układa się w naszym mięśniowo-powięziowym „ubraniu”.

Koncepcja taśm anatomicznych jest komplementarna dla wielu dziedzin i zdobywa coraz szersze uznanie. Podobnie jak joga, Technika Alexandra, Feldenkraisa i tradycyjna osteopatia, ATSI zgłębia dziedzinę „medycyny przestrzennej”. Zakres badawczy jest bardzo szeroki, z uwzględnieniem aspektów ewolucji, dojrzewania i samoekspresji, relacji między ustawieniem w grawitacyjnej przestrzeni, a fizjologią i oczywiście kompleksowych szczegółów anatomii, biomechaniki i kinezjologii. Anatomy Trains stosowane jest w różnych pokrewnych dziedzinach takich jak sport, fizjoterapia, Pilates, joga, Cross-Fit, trening personalny, czy edukacja ruchowa. Jako terapeuci integracji strukturalnej jesteśmy świadomi, że żadna metoda nie jest „jedynie słuszną” i zawsze uczymy się również z innych dziedzin. Czasami wdrażamy w naszą pracę to czego nauczyliśmy się gdzieś indziej, czasami to co wiemy mówi nam kiedy skierować pacjenta do innego terapeuty w systemie szeroko rozumianej opieki medycznej.

Zmieniając wzorce postawy i ruchu osiągamy pozostającą na długo zmianę, która pozwala pacjentom nie tylko na pozbycie się wielu dolegliwości, ale również przyniesie zmianę w wielu innych aspektach jego życia. Nawet jedna sesja ATSI warta jest doświadczenia, jednak najlepsze i najtrwalsze efekty można osiągnąć przyjmując całą ich serię (12 sesji), którą można odbyć w około 3 miesięce (1 spotkanie tygodniowo).

W myśl zasady „mistrzowski trening czyni mistrzem” miałem zaszczyt uczyć się i wciąż uczę się od takich nauczycieli integracji strukturalnej jak Tom Myers, Art Riggs, James Earls, Til Luchau, Kelly Chadwick, Lou Benson, Wojciech Cackowski, Don Thompson, Michael Watson i Mariusz Kurkowski.

Mimo, że trudno jest jednoznacznie określić liczbę terapeutów, szacuje się, że około 3-4 tysiące osób na świecie pracuje według którejś z wersji „recepty” Idy Rolf. W szkole Toma Myersa zrzeszonych jest około 500 terapeutów, a w Polsce od 2018 roku jest nas już dwudziestu.

Zrób prezent dla swojego ciała, nabierz energii i optymizmu, poczuj się wygodnie w swojej skórze i skorzystaj z sesji Anatomy Trains Structural Integration.

 

W skrócie:

 • Anatomy Trains Structural Integration (ATSI) jest terapią manualną wykorzystującą manipulacje mięśniowo-powięziowe i ruch pacjenta

 • Pełny proces to seria składająca się z 12 sesji (90 minut każda), optymalnie w częstotliwości raz na tydzień

 • Seria osadzona jest na kanwie logicznej i spójnej mapie ciągłości taśm anatomicznych (Anatomy Trains - Tom Myers)

 • Po ocenie statycznej i dynamicznej praca wykonywana jest na leżance, na ławeczce i w pozycji stojącej

 • Zorientowana jest na cały system a nie na symptomy

 • Aplikowana jest manualnymi technikami delikatnie i uważnie, z zaangażowaniem pacjenta

 • Pojawiający się dyskomfort lub ból podczas terapii jest zawsze negocjowany z terapeutą i ograniczony do minimum

 • ATSI daje pacjentom autonomię i poczucie komfortu w swoim własnym ciele

 • Terapeuci chętnie przyjmują i cenią opinie innych

 

Wskazania dla ATSI:

 • Brak równowagi strukturalnej i posturalnej

 • Przeciążenia układu ruchu

 • Wady postawy (np. skoliozy, zaburzenie ustawienia miednicy, obręczy barkowej, głowy)

 • Problemy mięśniowo-szkieletowe i bóle

 • Urazy ortopedyczne i stan przed- i pooperacyjny

 • Nadmierny stres i napięcia

 • Blizny chirurgiczne i poparzenia

 • Ograniczenia zakresu ruchomości lub obniżona wydajność organizmu

 • Zaburzony lub ograniczony obraz i świadomość ciała

 • Poprawa dobrostanu, witalność, poprawa wydajności

 • Jako integralna część procesu psychoterapeutycznego

 • Opóźnienie efektów starzenia się

socialshare

share on facebook share on linkedin share on pinterest share on youtube share on twitter share on tumblr share on soceity6

Umów spotkanie!

Na pierwszej wizycie ustalimy jakie są możliwości poprawy Twojej sprawności i wspólnie zakreślimy plan terapii. W pierwszej kolejności zajmiemy się najbardziej pilnymi i wybranymi przez Ciebie dolegliwościami.

608-853-724

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd